Nie ma co się oszukiwać – w dzisiejszych czasach to właśnie czas gra główną rolę w życiu człowieka. Większość z nas nie chce go marnować na przykład na stanie w kolejkach w sklepie, co przekłada się na to, że coraz więcej ludzi decyduje się na zakupy online. Zadajmy więc sobie jedno proste pytanie: skoro nie chcemy stać w długich kolejkach, czy chcemy długo czekać na załadowanie się interesującej nas strony? Otóż nie! Ze statystyk wynika, że jeżeli czas ładowania strony przekracza 3 sekundy, to aż 40% użytkowników może zrezygnować z odwiedzenia naszej strony. Dlatego w dzisiejszych czasach musimy również zadbać o wydajność naszego serwisu, aby przyciągać do niego potencjalnych klientów.
Chcesz być pierwszy w lokalnych wynikach wyszukiwania? Sprawdź, jak skuteczne może być pozycjonowanie lokalne! Kliknij tutaj i zacznij dominować w swojej okolicy.
Wydajność strony internetowej wydaje się bardzo ogólnym pojęciem, ale jest niezwykle istotna. Zwłaszcza jeżeli chodzi o bardzo duże sklepy internetowe, ponieważ te w większości są narażone na spore obciążenia z powodu dużej ilości produktów dostępnych w ofercie. Przeważnie każdy produkt posiada indywidualną grafikę, dlatego tak ważna jest również ich optymalizacja, aby nie odbiło się to negatywnie na wydajności.
Pod pojęciem wydajności kryją się głównie takie zagadnienia, jak:
Przedstawione powyżej działania składają się właśnie na wydajność strony. Zadbaj o nie w procesie optymalizacji, jeżeli chcesz, aby Twoja strona była jak najbardziej wydajna.
Co roku w sieci pojawia się ogromna liczba nowych stron internetowych, co sprawia, że konkurencja w każdej branży rośnie. Obecnie większość sprzedawców oprócz sklepów stacjonarnych prowadzi sklepy online, aby mieć możliwość dotarcia do większej rzeszy klientów. Z roku na rok przybywa też użytkowników robiących zakupy przy pomocy smartfonów, które mają czasem ograniczone możliwości sieciowe. Dlatego należy zadbać o to, by strona była wydajna oraz dopasowana do urządzeń mobilnych.
Zdecydowanie należy poświęcić trochę czasu na przeanalizowanie wydajności strony. Pamiętaj, że jako właściciel lub administrator serwisu to właśnie Ty głównie za niego odpowiadasz. Strona internetowa jest wizytówką. Pomyśl, czy chciałbyś, aby potencjalny użytkownik pomyślał o Tobie to samo, co sądzi o Twojej stronie. Jeżeli Twoja strona wczytuje się długo, czy chciałbyś, aby klient pomyślał, że równie długo będziesz wykonywał swoją pracę? Chyba nikt nie chce robić złego wrażenia już na samym początku.
W przypadku gdy nie masz jeszcze dobrze zoptymalizowanej strony tak, aby jej szybkość ładowania była zadowalająca dla użytkowników, możesz napotkać różne problemy.
Zacznijmy od początku: podstawą sieci Internet jest architektura na linii klient – serwer. Co robimy, gdy chcemy otworzyć stronę internetową w przeglądarce? Oczywiście wpisujemy jej adres i wtedy przeglądarka wysyła żądanie http do serwera. Następnie serwer to żądanie od przeglądarki odbiera, odpowiednio je przetwarza i zwraca nam odpowiedź. W przypadku gdy nasza strona ma dobrą wydajność, dzieje się to w mgnieniu oka, lecz gdy zmagamy się ze słabą wydajnością strony, to niestety użytkownicy będą musieli czekać niekiedy nawet kilka sekund.
Po stronie przeglądarki są przetwarzane takie aspekty, jak:
Natomiast na serwerze znajdują się m.in. :
Można powiedzieć, że po stronie serwera jest przetwarzane wszystko, co wiąże się z back-endem strony, natomiast po stronie przeglądarki praktycznie wszystko, co jest związane z front-endem.
Tutaj pojawia się pytanie: czym zająć się najpierw – poprawą wydajności po stronie przeglądarki czy po stronie serwera? Myślę, że nie ma co się tu dużo zastanawiać, tylko w pierwszej kolejności przystąpić do optymalizacji front-endu strony, ponieważ jest to dużo łatwiejsze do zrobienia i zajmie Ci o wiele mniej czasu niż optymalizacja back-endu. Dlaczego? Powyżej wymieniłem elementy, które składają się na front-end witryny. Zoptymalizowanie grafik czy stylów CSS będzie znacznie łatwiejsze niż przebudowanie całej bazy danych lub zaawansowanych skryptów w PHP czy Pythonie. Dodatkowo warto zaznaczyć, że w większości przypadków to front-end ma największe znaczenie w czasie ładowania strony niż back-end.
Jak już wiesz, w przeglądarce wpisujemy adres strony, która nas interesuje, a następnie czekamy na odpowiedź serwera i gotowy efekt w postaci w pełni wczytanej strony internetowej. W zależności od wydajności strony dzieje się to szybciej lub wolniej. Sprawdźmy teraz, jak dokładnie przeglądarka odczytuje naszą stronę.
W praktyce, gdy przeglądarka dostanie już odpowiedź od serwera, zaczyna ją przetwarzać. Dzieje się to, zanim ujrzymy gotową, w pełni załadowaną stronę. Przetwarzanie odpowiedzi od serwera przez przeglądarkę możemy podzielić na kroki:
Przykładowy kod HTML strony internetowej
Przykładowe drzewo DOM
Przykładowe style CSS strony oraz drzewo CSSOM, https://developers.google.com
Przykładowe połączenie drzewa DOM i CSSOM w jedno końcowe drzewo, https://developers.google.com
Przykładowy layout strony
Gotowa strona w pełni zaladowana przez przeglądarkę
Niby zwykłe wejście na stronę internetową, a ile kroków musi wykonać przeglądarka, abyśmy mogli ujrzeć końcowy efekt. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o wydajność naszej strony – na przykład kompresując kod HTML lub kod CSS, nieco ułatwiamy przeglądarce wykonanie zadania. Oczywiście złożoność strony też będzie tutaj miała znaczenie. Szczególnie jest to ważne dla bardzo rozbudowanych serwisów internetowych, które zawierają nieraz dziesiątki, jeśli nie setki podstron. W przypadku takiej witryny zwiększa się liczba żądań, przez które musi przejść przeglądarka, co również wpływa na czas załadowania naszego serwisu.
Podsumowując, znaczenie wydajności strony internetowej z roku na rok rośnie. Wydajność strony ma coraz większy wpływ na pozycje, jakie osiąga. Wyżej z pewnością będą plasowały się strony internetowe, które mają szybki czas ładowania, bo jest to po prostu bardziej przyjazne dla użytkownika. Dlatego jeżeli chcesz dorównać konkurencji, a nawet ją przebić, nie możesz zapominać o optymalizacji wydajności strony. Bo co z tego, że będziesz popularną marką czy będziesz mieć tysiące linków zwrotnych do witryny, jeśli potencjalny klient będzie musiał czekać na załadowanie strony zbyt długo i po prostu zrezygnuje z zakupów lub Twoich usług i uda się do konkurencji. Nie każ użytkownikowi czekać, rób wszystko, aby ułatwić mu integrację z naszą witryną. Spróbuj wykonać prostą optymalizację front-endu strony, a zobaczysz, że przyniesie to efekty.