Nazwa domeny, podobnie jak nazwa firmy, to niezwykle ważny element marketingu w Internecie dla każdej marki. Dobrze wybrana nazwa domeny jest łatwa do zapamiętania, pozwala zwiększyć zainteresowanie użytkowników Internetu i umożliwia zwiększenie ruchu w serwisie. Z drugiej strony, nieodpowiednia nazwa witryny może spowodować problemy z widocznością strony w wynikach wyszukiwania Google, uzyskaniem wartościowego ruchu, a także skutkować sporymi stratami, wizerunkowymi i biznesowymi. Nazwy stron internetowych powinny być odzwierciedleniem charakteru marki, wspomagać pozycjonowanie, wyróżniać się na tle konkurencji, być proste do zapamiętania i zgodne z brandingiem marki. O czym trzeba wiedzieć wybierając nazwę domeny? Przedstawiamy kompendium wiedzy na ten ważny dla pozycjonowania w Google temat.
Domena jest niczym innym, jak unikalną nazwą strony www w Internecie. Domena składa się z nazwy i rozszerzenia, na przykład, adres Agencji SEO/SEM Pozycjonowanie.pl to “pozycjonowanie”, rozszerzeniem jest “.pl”. W nazwie domeny warto umieścić nazwę firmy, marki, produktów i usług, nazwisko lub imię (w przypadku stron blogowych).
Domenę wykupuje się najczęściej na okres 1 roku i w tym czasie nikt nie może użyć jej dla innej strony internetowej. Trzeba więc pamiętać o jej regularnym przedłużaniu.
Nazwa domeny nie jest tożsama z adresem URL, który jest szczegółowym adresem konkretnej podstrony. Dla przykładu URL tego wpisu jest https://pozycjonowanie.pl/blog/jak-wybrac-nazwe-domeny/. Jak widać powyżej URL jest bardziej rozbudowany i obejmuje również nazwę protokołu oraz ścieżkę adresu (po znaku “/”)
Do dyspozycji użytkowników Internetu, planujących założyć stronę w sieci jest bardzo bogaty katalog różnego rodzaju adresów. Najważniejszy podział, na jaki trzeba zwrócić uwagę to domeny narodowe – posiadające końcówkę charakterystyczną dla danego kraju, np. .pl, .de, .nl, .it oraz domeny funkcjonalne – .com, .org, .net, .edu, .net.
Warto również wspomnieć o podziale adresów według poziomu. W tym kontekście wyróżniamy:
Ciekawym zjawiskiem jest rosnące zapotrzebowanie na domeny z zupełnie nowymi rozszerzeniami. Popularność zdobywają rozszerzenia typu .pizza, .fitness, .cafe, .bike i wiele innych. Dzięki temu strona www zyskuje możliwość skrócenia nazwy, precyzyjnego wskazania, czego można spodziewać się po wejściu na stronę oraz umieszczenia w nazwie istotnych słów kluczowych. Końcowy człon adresu może ponadto stać się integralną częścią nazwy witryny. Powyższe zalety nowych rozszerzeń mogą znacząco wspomóc pozycjonowanie nowego serwisu.
Odpowiednio nazwana strona pozostanie w pamięci Twoich klientów na bardzo długo. Dzięki odpowiedniej domenie klienci będą mogli bezproblemowo odnaleźć Twoją stronę. Niewłaściwy adres strony spowodować może odwrotną sytuację, co spowoduje, że będzie ją odwiedzać niewiele osób, a to może negatywnie przełożyć się na efektywność działalności internetowej. Poprawnie wybrane nazwy domen charakteryzują się trzema najważniejszymi cechami:
Wybierając najlepszą domenę dla strony internetowej warto kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Dzięki nim, wybrana domena będzie spełniać swoje zadanie – idealnie odzwierciedlać charakter i promować markę.
Dostępność w mediach społecznościowych. Wybór nazwy domeny powinien zakładać spójność nazewnictwa we wszystkich kanałach marketingowych. Warto więc sprawdzić przed wyborem jej dostępność we wszystkich kanałach społecznościowych oraz innych mediach, w których chcesz się pojawiać.
Wybór nazwy domeny nie może być działaniem nieprzemyślanym. Jeżeli przewidujesz rozwój firmy, koniecznie pamiętaj o tym przy wyborze jej adresu. Pamiętaj, że możesz skutecznie ograniczyć możliwości rozwoju własnej działalności przez nieprzemyślany wybór domeny. Jeśli zakładasz w przyszłości ekspansję na rynki zagraniczne, koniecznie już teraz zarejestruj swoją domenę z rozszerzeniami krajów, w których chcesz rozwijać biznes. Planuj przyszłościowo!
Podsumowując, wybierając najlepszą domenę dla Twojej strony internetowej, kieruj się poniższymi wytycznymi:
W wyborze nazwy domeny należy pamiętać o bardzo ważnym aspekcie, jakim jest jej status, a dokładniej mówiąc, określić wybór między nową, a używaną domeną. Czym różnią się między sobą te opcje?
Zakup nieużywanej domeny to doskonały sposób na start witryny i pełną kontrolę nad budową wizerunku marki od zera. Rejestracja nowych nazw zajmują się w Polsce firmy zrzeszone w Programie Partnerskim NASK Krajowego Rejestru Domen (https://www.dns.pl/). Znalezienie i wybranie nowej domeny nie są problematyczne. W Internecie dostępnych jest bardzo wielu usługodawców oferujących zakupienie i rejestrację nowej domeny w korzystnych cenach, a nawet bezpłatnie. Jednak cena rejestracji nie powinna być warunkiem wyboru. Warto przeanalizować całość oferty, w tym koszt odnowienia domeny po jej wygaśnięciu, a także koszt usług dodatkowych. Często bowiem okazuje się, że okazjonalna cena domeny już po 12 miesiącach staje się bardzo poważnym obciążeniem firmowego budżetu.
Zakup nowej domeny jest zasadniczo bardzo prosty i odbywa się online. W większości przypadków wystarczy podać wybraną nazwę i postępować zgodnie z instrukcjami.
Nową domenę o dowolnej nazwie możesz oczywiście zakupić samodzielnie. Jeśli jednak oczekujesz od swojej domeny wysokiej efektywności, również pod kątem pozycjonowania, warto skonsultować jej zakup ze specjalistą SEO, który pomoże wybrać nazwę domeny oraz najkorzystniejsze rozwiązania dla Ciebie.
Jeśli zdecydujemy się na wybór używanej wcześniej domeny, niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowej analizy jej historii. Dlaczego jest to takie ważne? Przede wszystkim, weryfikacja historii danego adresu pozwoli określić zbieżność tematyczną historycznych treści z contentem, który planujemy umieścić na stronie. Zachowanie ciągłości tematycznej jest bardzo ważne w przypadku używanego adresu i może poprawić pozycjonowanie nowej witryny. Warto również sprawdzić wiek używanej domeny, a także odnośniki przychodzące. Warto pamiętać, że domeny bardzo rzadko porzucane są ze względu na zamknięcie biznesu związane z brakiem środków czy braku perspektyw na rynku. Brak ciągłości odnawiania domeny jest częściej wynikiem kary lub nałożonego filtra Google wynikającego z problemów ze spamowymi linkami lub występowaniem spamowych treści.
Weryfikacja używanej domeny może być przeprowadzona z wykorzystaniem różnych narzędzi. Najpopularniejsze z nich to:
Weryfikację wieku domeny można wykonać za pomocą wielu narzędzi, które najczęściej korzystają z tego samego mechanizmu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce Google frazę “domain age tool” lub „domain age checker” i wybrać najbardziej odpowiadające użytkownikowi narzędzie.
Innym narzędziem pozwalającym przeprowadzić weryfikację domeny pod kątem struktury odnośników przychodzących jest Majestic (https://pl.majestic.com/).
Oba narzędzia posiadają własne metody oceny struktury odnośników przychodzących. Weryfikują ponadto moc domeny określaną jako Domain Rating (Ahrefs.com) i Trust Flow (Majestic). Są to wskaźniki określające poziom zaufania do domeny na obliczany na podstawie jakości i liczby odnośników przychodzących. Dla pełnej weryfikacji struktury linków przychodzących w powyższych narzędziach niezbędna jest rejestracja.
Analiza historii wykonana za pomocą powyższych narzędzi pozwoli zebrać odpowiednią ilość danych do podjęcia decyzji o wyborze najlepszej nazwy serwisu.
Ręczne przeszukiwanie dostępnych lub wygasających w niedługim czasie adresów jest w gruncie rzeczy zadaniem wyjątkowo i czasochłonnym. Jednak tam, gdzie jest potrzeba, znajdzie się rozwiązanie. Tym rozwiązaniem są firmy zajmujące się masowym przechwytywaniem wygaszonych domen i oferowaniem ich do odsprzedaży. Co więcej “dystrybutorzy” używanych domen posiadają na swoich stronach rozbudowane listy wolnych adresów oraz tych, które w najbliższym czasie wygasną i będą dostępne w sprzedaży. Największymi bazami używanych nazw domen dysponują:
Wybór między nową a używaną domeną internetową nie jest prosty. Co więcej, każda decyzja w tym zakresie niesie ze sobą szereg konsekwencji, a poszczególne zalety i wady nie są sobie równe. Dlatego najważniejszym czynnikami determinującym wybór domeny powinny być jej cel, przeznaczenie strony internetowej oraz potencjalne możliwości rozwoju. Nie bez znaczenia są tu również koszty, szczególnie te związane z odnowieniem domeny oraz usługami dodatkowymi. Wybór domeny jest istotnym elementem strategii biznesowej i marketingu online, a błędy lub niedopatrzenia w tym zakresie mogą negatywnie odbić się na prowadzonej działalności. W związku z tym, warto skonsultować decyzję o wyborze nowej lub używanej domeny ze specjalistą SEO, który biorąc pod uwagę powyższe wskazówki oraz swoje doświadczenie i analizę dostępnych danych, pomoże określić optymalne rozwiązania w tym zakresie pod kątem oczekiwań Google. Jeśli poszukujesz wsparcia w wyborze optymalnej domeny dla swojej strony internetowej, skontaktuj się ze specjalistami Agencji SEO/SEM Grupa Tense. Z nami wybierzesz najlepszą nazwę domeny!
Pomożemy Ci ją wypromować – uzyskaj bezpłatną wycenę.
Dodatkowo otrzymasz bezpłatnie dostęp do kursów z marketingu internetowego.