Logo i logotyp – to słowa związane z identyfikacją wizualną firmy, które na dobre zakorzeniły się w naszej mowie i codziennym użytku. Intuicyjnie pewnie większość z nas potrafi opisać, czym rzeczone logo jest. Często jednak w rozmowie czy nawet zapytaniach do agencji kreacyjnych pojęcia „logo” i „logotyp” są używane zamiennie. I choć wydaje się, że są synonimami, to nie do końca jest to prawda. A przynajmniej nie w większości wypadków.
Zacznijmy jednak od początku… Logotyp, sygnet, tagline i logo. To podstawowe elementy składające się na dobrze zbudowaną identyfikację wizualną firmy. Tych elementów jest jeszcze kilka. Jednak te wymienione wyżej stanowią o odróżnianiu się danej firmy od konkurencji czy też powodują lepsze zapamiętanie marki przez docelowych klientów.
Najważniejsze jednak jest to, by identyfikacja wizualna firmy była odzwierciedleniem jej strategii marketingowej. Identyfikacja bowiem wynika z tego, czym dana marka ma być. Jakie wartości wyznaje? Jaka jest jej tożsamość? I w końcu: na jakim pozycjonowaniu ma się opierać? Definiując podstawy, mamy wsad do tego, by zastanowić się, jak nasza firma i marka mają kojarzyć się na rynku i jaki przekaz za sobą nieść.
Jak widać, kreacja logo wymaga analizy oraz zdefiniowania strategii marketingowej. Musi ściśle z tych elementów wynikać i jednocześnie je wspierać. W przeciwnym wypadku taka identyfikacja będzie nieautentyczna, pusta i nie będzie powodować lojalizacji ani klientów, ani tym bardziej pracowników. Budowa tych solidnych podstaw ma proste przełożenie na sposób komunikacji marki. Jeśli nie wiemy, co jest tożsamością marki i jaka jest strategia firmy, budowane przekazy tracą na autentyczności i znaczeniu.
Logotyp to część słowna, nazwa marki. Wyobraźmy sobie znak Reserved lub Sony. Możesz zobaczyć jedynie nazwę. To przekaz tekstowy, który ma nadaną kolorystykę spójną z całą identyfikacją wizualną marki. Logotyp posiada również charakterystyczną typografię (określony krój pisma, font), która ma go odróżniać od innych brandów i w niewerbalny sposób budować odpowiedni przekaz marki. W takim znaczeniu – i to jest jedyny taki przypadek – można stosować zamiennie słowa logo i logotyp.
Sygnet to symbol graficzny. Może występować samodzielnie lub w towarzystwie logotypu. Często sygnet jest wykorzystywany zamiast pełnego logo. Może pojawić się na materiałach, w których nie mamy miejsca ekspozycyjnego na całe logo. Pomyśl sobie teraz o Nike lub Audi. Widzisz charakterystyczną łyżwę lub przenikające się okręgi? To właśnie jest sygnet. Jak stworzyć idealny sygnet?
Nie zawsze, choć coraz częściej, pojawia się claim marki, czyli tagline. Bardzo często zdarza się, że marki przywiązują dużą uwagę do budowy samego logo, poświęcając wiele czasu i środków, by dopracować je do perfekcji. Tymczasem zapominają o samym tagline. Pewnie spotkałeś się z hasłem „Ponieważ jesteś tego warta” marki L’Oreal lub „Więcej na radość życia” marki Lidl. To właśnie dodatkowy przekaz reklamowy, slogan, hasło przewodnie danej marki. Ma ono wskazywać na misję lub wizję firmy. Często odnosi się do kluczowych wartości organizacji, jak „Lepsze jutro” stacji RMF lub „Codziennie działamy na rzecz naszych klientów oraz społeczeństwa” firmy Credit Agricole. Można zatem powiedzieć, że tagline (claim marki) jest jej esencją. Opiera się na kluczowych wartościach, atrybutach lub produktach marki, które potwierdzają zasadność jej istnienia.
Jaki jest przepis na dobry claim marki? Hasło musi być:
Zatem proste równanie na logo wygląda tak: sygnet+logotyp+tagline = logo. Jak widać, logo nie jest pojedynczym znakiem, a stanowi spójne połączenie kilku, bardzo istotnych elementów. Każdy z nich należy wziąć pod uwagę i dobrze opracować.
Dodatkowo otrzymasz bezpłatnie dostęp do kursów z marketingu internetowego.