W dzisiejszych czasach niemalże każda mniejsza lub większa firma posiada własną stronę internetową, która bywa uzupełnieniem bloga czy kont na portalach społecznościowych. Chcąc zainteresować odwiedzających swoją witryną, warto rozsądnie zagospodarować przestrzeń above the fold. W poniższym artykule dowiesz się, co kryje się za tym zwrotem, a także dlaczego dobrze zaprojektować tzw. miejsce powyżej zgięcia.
Jeśli nigdy nie spotkałeś się z określeniem above the fold, nie martw się, z pewnością nie jesteś sam. Wyjaśniając, jest to ta część strony internetowej, która ukazuje się nam od razu po jej załadowaniu. Termin ATF możemy przetłumaczyć jako „nad zakładką” lub „powyżej linii zgięcia (przewijania)”. Warto jednak pamiętać, że punkt ten nie zawsze będzie się znajdował w tym samym miejscu, bowiem wpływ ma na to wiele czynników. Ważne jest to, jak duży posiadamy ekran urządzenia, którego używamy na co dzień, z jakiej przeglądarki korzystamy, jak duży mamy pasek narzędzi, a także jakim systemem operacyjnym dysponujemy na swoim urządzeniu.
Pomysł above the fold sięga początków publikowania, zanim pojawiły się urządzenia elektroniczne, a jedynym szeroko dostępnym źródłem informacji były gazety sprzedawane w kioskach na każdym rogu ulicy. Zazwyczaj na wystawach były one złożone na pół, przez co przechodnie mogli zobaczyć tylko górną połowę pierwszej strony. To, co zobaczyli, musiało więc przykuć ich uwagę, w przeciwnym razie nie zatrzymaliby się, by kupić gazetę. Wydawcy szybko zorientowali się, jak to działa, dlatego wszystkie chwytliwe nagłówki zaczęli umieszczać ponad zakładką, by w ten sposób przyciągnąć wzrok klientów.
Koncepcja ATF pojawiła się więc długo przed pojawieniem się stron internetowych, jednak nie zmienia to faktu, że jest nadal bardzo użyteczna w marketingu e-commerce. W zależności od typu strony internetowej, jej przeznaczenia i urządzenia, na którym jest wyświetlana, obszar above the fold będzie się nieco różnił. Jednakże w pierwszym widoku powinny znajdować się kluczowe informacje, takie jak:
Warto podkreślić, że dobrze wykonany above the fold pozwala zatrzymać niemal 70% użytkowników na stronie internetowej i uniknąć dużego współczynnika odrzuceń, co jest bardzo istotne z punktu widzenia SEO.
Trzeba jednak pamiętać, że ta część strony, czyli ATF, nie powinna być zbyt bogata ani rozpraszać użytkowników. Jeśli na górze strony dzieje się zbyt wiele, np. zamieszczone są zdjęcia, filmy, tekst, wyskakujące okienka i banery sprzedażowe – może to być przytłaczające dla odwiedzających i spowodować, że w mig opuszczą witrynę. Ideą tej zakładki jest umieszczanie najlepszych treści, a nie wszystkich treści. W tym przypadku mniej znaczy więcej, dlatego warto użyć jednego kuszącego obrazu i usunąć wszelkie rozpraszacze w tle.
Dodatkowo otrzymasz bezpłatnie dostęp do kursów z marketingu internetowego.